Tešíte sa už od začiatku roka na jar? Káva pripravená zo zimnej limitovanej edície kávovej zmesi Winter blend vám zdvihne náladu, aj keď je vonku sychravé počasie. Jej tajomstvo spočíva vo vyváženom pomere zŕn arabiky, ktorý jej dodáva chuť, arómu, aciditu i sladkosť.
 
Tisíc odtieňov kávy
Koľko chutí môže mať káva? Možno vás prekvapí, že je ich 800 až 1000. Nie všetky by ste ale uvítali. Medzi lahodné chute patrí napríklad roasted coffee (pražená káva), chocolate-like (chuť podobná čokoláde) alebo flowery (kvetinová). Naopak nekvalitné káva môže chutiť po slame alebo dyme, vínnom korku alebo arašidoch. Kľúčom ku kvalite kávy Costa Coffee je poctivý prístup ku každému kávovému zrnku, a to od začiatku až do konca. Starostlivo vybraná zrnká arabiky z najlepších plantáží sveta prechádzajú pomalým procesom praženia, ktorý sa vo svojej podstate stále drží tradičného postupu zakladateľov reťazca Costa Coffee bratov Costových. Jedine pomalé praženie po "taliansky" uvoľní zo zŕn prirodzenú chuť a arómu.
 
Jazyk ako pracovný nástroj
Zárukou kvality kávy Costa Coffee je kávový majster Gennaro Pelliccia, ku ktorého práci patrí okrem iného ochutnávanie kávy. Gennarův jazyk rozozná tisíce drobných chuťových nuáns, a je preto poistený na neuveriteľných 10 miliónov libier (v prepočte zhruba 300 miliónov korún) u britskej poisťovne Lloyd. Gennaro sa musí pred ochutnávaním vyvarovať ostrých alebo príliš pikantných jedál, nemal by používať parfum ani vodu po holení, aby vôňa nezastřela arómu kávy. Aby udržal chuťové bunky v kondícii, musí piť veľké množstvo čistej vody.
 
Zimná arabika chutí po tmavom ovocí
Medzi úlohy tímu licencovaného ochutnávača kávy Costa Coffee patrí tiež vývoj nových produktov, ako je zimná edícia Winter blend. Zmes arabík pochádzajúce z plantáží Ameriky, Ázie a Afriky ponúka komplexnú chuť s ľahkou stopou kyslosti tmavých plodov a čistú horkosťou tmavého kakaa. Zo zmesi Winter blend vám pripravíme ľubovoľnú kávu, prípadne si ju môžete objednať ako extra shot do vášho obľúbeného kávového nápoja. Ak si dáte napríklad Caffè latte alebo Flat white, zaujme vás kombinácia jemne pikantných tónov a chuti bobuľovín v kombinácii s mliekom.
Stále je čo oslavovať. Tretieho februára je to napríklad americký národný deň mrkvovej torty. A ako inak ho osláviť než "mrkváčom" v Costa Coffee?
 
Mrkva sa pri príprave sladkostí používala už od stredoveku, pretože bola lacnejšia ako sladidlá. Recepty na klasické mrkvové torty sa potom objavujú v kuchárskych knihách od začiatku 19. storočia. Popularita mrkvy a spolu s ňou aj obľuba mrkvovej torty výrazne stúpla počas druhej svetovej vojny vo Veľkej Británii. Britskí vedci totiž vyvinuli radar, vďaka ktorému boli piloti Kráľovského letectva obzvlášť úspešní v zostreľovanie nepriateľských lietadiel za nepriaznivých svetelných podmienok. Pretože bolo treba uchovať existenciu radaru v tajnosti, začala šíriť britská vláda informáciu, že za ostrozrakom Britov stojí práve mrkva. A kto by nechcel mať dokonalý zrak? Mrkvová torta prenikol začiatkom šesťdesiatych rokov do kaviarní a reštaurácií v Spojených štátoch a dodnes tu patrí medzi najobľúbenejšie zákusky.
 
 
Z našich domovov už pomaly vyvanula vôňa vianočného pečiva, ihličia a sviečok, a tak je čas na malú povianočnú rekapituláciu. Zaspomínajte si, ako ste prežili sviatočné dni v závere minulého roka, s kým ste sa zišli na káve, koho ste navštívili, čo vás najviac potešilo. Určite vám pri tom pomôže vôňa Mandľového caffè latte, stopa atmosféry minuloročných Vianoc a zároveň predzvesť rozkvitnutých jarných mandľovníkov, prvých poslov jari.
 
Nadýchané koketné Cukrové kroketky z odpaľovaného cesta posypané perličkovým cukrom, ktoré sa v okamihu rozplynú na jazyku. Francúzi ich raňajkujú v rušných kaviarňach, zapíjajú ich čiernou kávou, listujú pritom novinami a vedú nekonečné debaty. Bez náhlenia, pokojne celú hodinu. Skúste sa občas naraňajkovať po francúzsky. Objednajte si u nás zvýhodnenú raňajkovú ponuku, ktorá platí až do 11.00 hodín a vzťahuje sa na päť kúskov krokiet a akúkoľvek kávu podľa vášho výberu. Ak to k nám nestihnete na raňajky, nevadí, Cukrové kroketky si môžete kúpiť aj samostatne v ľubovoľnom množstve.

NOVINKY EMAILOM?

Získajte noviny a informácie o dianí v našich kaviarňach

ODOBERAŤ

COSTA VO SVETE

Šálku kávy si môžete vychutnať aj v týchto 30 krajinách:

COSTA NA WEBE

Sledujte nás